trust me, i’m a pilot

Po wywiadzie z stewardessą Olgą dostałam od Was propozycję by wstawić wywiad z pilotem. Ubiegłam Was trochę i wcześniej wysłałam pytania do pilota Łukasza. Chciałabym chociaż raz usiąść za stery A380 albo B747. Dlatego postanowiłam, że w przyszłym roku wybiorę się do symulatora lotów, który znajduje się w Gdańsku, żeby zasiąść za sterami A320. Bardzo chętnie sprawdzę jak to jest być pilotem, tymczasem poniżej odpowiedzi na moje pytania od prawdziwego pilota, który już to WIE:Co czuje człowiek, który ma w swoich rękach wielką maszynę, którą wprawia w lot? 

Myślę, że każdy pilot odczuwa niesamowitą wolność nieporównywalną z niczym innym, ale to zbyt mało. Pozwolę sobie odpowiedzieć krótkim cytatem Leonarda Da Vinci.

To invent a plane is nothing, to build one is something, to fly is EVERYTHING”


Proszę opowiedzieć o pierwszym locie.

Pierwszy lot był zwieńczeniem 3 miesięcy szkolenia teoretycznego, a przede wszystkim marzeń z dzieciństwa. W końcu nadszedł czas zbadania czy teoria ma coś wspólnego z praktyką. Z początku dużo się dzieje, jednak z czasem jesteśmy w stanie chłonąć coraz więcej nowych elementów, a nawet podziwiać złotą Polską jesień. Pierwszy lot zostaje w pamięci prawdpodobnie na zawsze.


Co się składa na obraz „pilota idealnego”, w takim sensie, co pilot musi posiadać, jakie cechy, żeby wykonywać swój zawód? 

Pilot idealny to taki który wyprzedza samolot o kilka kroków, przewiduje. Jest to mix doświadczenia, wiedzy, a przede wszystkim pokory, człowiek, który jest w stanie podejmować racjonalne decyzje często w ogromnym deficycie czasu, także w sytuacjach stresowych.


Miewasz koszmary związane z zawodem? 
Na szczęście do tej pory mi się nie zdarzyło 🙂


Jak odreagowujesz w czasie wolnym, czy myślisz o lotach, czy odcinasz się od tego całkowicie? 

Staram się nie myśleć o pracy w czasie wolnym, choć emocje związane z lotnictwem są w większości bardzo pozytywne, w związku z czym nie ma potrzeby odganiania ich. Często widuje się ze znajomymi również związanymi z lotnictwem, co powoduje że tematy lotnicze są ciągle żywe.


Co sprawia Ci największą przyjemność w pracy?

Ogromną przewagą tej pracy nad wieloma innymi jest jej niepowtarzalność i różnorodność. Czynniki takie jak pogoda, trasy, lotniska, pory roku sprawiają, że nie ma dwóch takich samych lotów. 
 
Ten zawód daje możliwość poznawania innych kultur, poranny croissant w Paryżu, tacos w Madrycie, żyć – nie umierać 🙂


2 myśli w temacie “trust me, i’m a pilot

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s